Історія

З якого боку не поглянеш, перед очима постає багатий на фарби сільський краєвид. Великий, розділений на дві частини ставок, по берегам якого простягнися красиві зелені вулиці.

Десь в 90-х роках минулого століття, після скасування кріпосного права, в цих краях блукали ходоки з Бессарабії, яким Херсонський губернатор дозволив селитися поблизу Катеринославської залізниціи(Волинська—Кривий Ріг). Ходокам найбільше сподобалась ця місцевість, широка і глибока балка, навколо якої розкинувся рівний з родючим ґрунтом степ, що багато обіцяв знедоленим панським гнітом людям.

19 квітня (2 травня за новим стилем) 1885 року з Лазарівки Тираспольського повіту Херсонської губернії переїхали перші 40 сімей. Серед них були сім’ї Ковальчука, Рогових, Когутенка, Безпалюка, Бугаєнка, Шаповалові, Гавриленка.

З першими поселенцями з’явилися і перші пани-гнобителі. Розросталося село і багатів місцевий поміщик Плєщєєв. За його іменням і назвали тоді це невеличке село Плєщєєвка. На той час село мало дві назви: офіційне - Плєщєєвка, а як пам'ять про свою малу батьківщину - Новолазарівка. Тільки після революції 1917 року за адміністративним поділом була записана назва села Новолазарівка.

В 1891 році зібралася громада села і вирішила відкрити школу для навчання своїх дітей. На той час єдиною письменною людиною в селі був Гавриленко Іван Васильович, який дав згоду навчати сільських дітей. Так як окремого приміщення для школи не було, Іван Васильович віддав частину своєї хати для потреб школи. Навчались у ній тільки хлопчики. Пізніше друга школа була відкрита у Чередника Юхима, потім вона перебралася до Юзленка Антона. І лише в 1896 році громада змогла викупити приміщення під школу у Мастюка Пантелія.

Революційні події 1917 року не залишили осторонь наше село. Першими організаторами встановлення народовладдя в селі стали Павло Дорофійович Давиденко, Павло Ковальчук, Василь Михайлов, Одарка Шаповалові, Марія Ковальчук.

В 1927 році найбідніші селяни об’єднались у ТСОЗ, головою якого став Василь Григорович Іванов. Через два роки в селі було створено ще одне колективне господарство «Передовик села».

В 1930 році ці господарства об’єднались в єдиний колгосп «Передовик села», назва якого проіснувала до 1950 року. На території нинішньої сільської ради в післявоєнний період існувало 7 господарств, а саме:

«Веселий Гай» — с.Веселий Гай;
«Хлібороб» — с.Покровка;
«Світло» — с.Вознесенка;
«Зірка» — с.Перше Травня; ім.Жукова — с.Копані; ім..Котовського — с.Сергіївка;
«Передовик села» — с.Новолазарівка.

В тому ж році всі ці господарства об’єднались і утворили велику сільськогосподарськ артіль ім. Котовського. В 60-х роках на її базі утворено державне господарство «Перемога».

rada.org.ua - портал місцевого самоврядування

Логін: *

Пароль: *